| Model | DC4000 24V |
| Motor | DC Electric 24 Volt Series Wound |
| Rated Pulling Force | 4,000 lbf (1814 kg) |
| Gear Train | Planetary |
| Gear Ratio | 315:1 |
| Brake | Automatic Disc |
| Drum Barrel Diameter | 163 mm |
| Drum Flange Diameter | 254 mm |
| Distance Between Flanges | 151 mm |
| Recommended Maximum Wire Rope Diameter | 9,5 mm |
| Recommended Minimum Wire Rope Breaking Strength | 6532 kg |
| Mounting Bolt Torque | 47 - 54 N*m |
| Maximum Layers of Wire Rope | 3 |
| Approximate Shipping Weight | 40,4 kg |
| Warranty | 1 year limited |
Ask for availability

| Call us! +48 85 711 95 58 |
| Model | DC4000 24V |
| Motor | DC Electric 24 Volt Series Wound |
| Rated Pulling Force | 4,000 lbf (1814 kg) |
| Gear Train | Planetary |
| Gear Ratio | 315:1 |
| Brake | Automatic Disc |
| Drum Barrel Diameter | 163 mm |
| Drum Flange Diameter | 254 mm |
| Distance Between Flanges | 151 mm |
| Recommended Maximum Wire Rope Diameter | 9,5 mm |
| Recommended Minimum Wire Rope Breaking Strength | 6532 kg |
| Mounting Bolt Torque | 47 - 54 N*m |
| Maximum Layers of Wire Rope | 3 |
| Approximate Shipping Weight | 40,4 kg |
| Warranty | 1 year limited |
Product safety information
Manufacturer information