| Model | DC2500 12V |
| Drum Rotation | Counterclockwise |
| Motor | DC Electric 12 Volt Permanent Magnet |
| Rated Pulling Force | 2,500 lbf (1134 kg) |
| Gear Train | Planetary |
| Gear Ratio | 315:1 |
| Brake | Automatic Cone |
| Drum Barrel Diameter | 135 mm |
| Drum Flange Diameter | 226 mm |
| Distance Between Flanges | 119 mm |
| Recommended Maximum Wire Rope Diameter | 7,9 mm |
| Recommended Minimum Wire Rope Breaking Strength | 4445 kg |
| Mounting Bolt Torque | 47 - 54 N*m |
| Maximum Layers of Wire Rope | 4 |
| Approximate Shipping Weight | 34 kg |
| Warranty | 1 year limited |
Ask for availability

| Call us! +48 85 711 95 58 |
| Model | DC2500 12V |
| Drum Rotation | Counterclockwise |
| Motor | DC Electric 12 Volt Permanent Magnet |
| Rated Pulling Force | 2,500 lbf (1134 kg) |
| Gear Train | Planetary |
| Gear Ratio | 315:1 |
| Brake | Automatic Cone |
| Drum Barrel Diameter | 135 mm |
| Drum Flange Diameter | 226 mm |
| Distance Between Flanges | 119 mm |
| Recommended Maximum Wire Rope Diameter | 7,9 mm |
| Recommended Minimum Wire Rope Breaking Strength | 4445 kg |
| Mounting Bolt Torque | 47 - 54 N*m |
| Maximum Layers of Wire Rope | 4 |
| Approximate Shipping Weight | 34 kg |
| Warranty | 1 year limited |
Product safety information
Manufacturer information