| Model | DC1200 24V |
| Motor | DC Electric 24 Volt Permanent Magnet |
| Rated Pulling Force | 1,200 lbf (544 kg) |
| Gear Train | Planetary |
| Gear Ratio | 216:1 |
| Brake | Automatic Cone |
| Drum Barrel Diameter | 89 mm |
| Drum Flange Diameter | 152 mm |
| Distance Between Flanges | 69 mm |
| Recommended Maximum Wire Rope Diameter | 4,8 mm |
| Recommended Minimum Wire Rope Breaking Strength | 1905 kg |
| Mounting Bolt Torque | 43 - 46 N*m |
| Maximum Layers of Wire Rope | 4 |
| Approximate Shipping Weight | 12,2 kg |
| Warranty | 1 year limited |

| Call us! +48 85 711 95 58 |
| Model | DC1200 24V |
| Motor | DC Electric 24 Volt Permanent Magnet |
| Rated Pulling Force | 1,200 lbf (544 kg) |
| Gear Train | Planetary |
| Gear Ratio | 216:1 |
| Brake | Automatic Cone |
| Drum Barrel Diameter | 89 mm |
| Drum Flange Diameter | 152 mm |
| Distance Between Flanges | 69 mm |
| Recommended Maximum Wire Rope Diameter | 4,8 mm |
| Recommended Minimum Wire Rope Breaking Strength | 1905 kg |
| Mounting Bolt Torque | 43 - 46 N*m |
| Maximum Layers of Wire Rope | 4 |
| Approximate Shipping Weight | 12,2 kg |
| Warranty | 1 year limited |
Product safety information
Manufacturer information