| Model | DC1000 12V |
| Motor | DC Electric 12 Volt Permanent Magnet |
| Rated Pulling Force | 1,000 lbf (454 kg) |
| Gear Train | Planetary |
| Gear Ratio | 136:1 |
| Brake | Disc |
| Drum Barrel Diameter | 51 mm |
| Drum Flange Diameter | 104 mm |
| Distance Between Flanges | 119 mm |
| Recommended Maximum Wire Rope Diameter | 5,6 mm |
| Recommended Minimum Wire Rope Breaking Strength | 2540 kg |
| Mounting Bolt Torque | 15 - 18 N*m |
| Maximum Layers of Wire Rope | 4 |
| Approximate Shipping Weight | 8,2 kg |
| Warranty | 1 year limited |
Ask for availability

| Call us! +48 85 711 95 58 |
| Model | DC1000 12V |
| Motor | DC Electric 12 Volt Permanent Magnet |
| Rated Pulling Force | 1,000 lbf (454 kg) |
| Gear Train | Planetary |
| Gear Ratio | 136:1 |
| Brake | Disc |
| Drum Barrel Diameter | 51 mm |
| Drum Flange Diameter | 104 mm |
| Distance Between Flanges | 119 mm |
| Recommended Maximum Wire Rope Diameter | 5,6 mm |
| Recommended Minimum Wire Rope Breaking Strength | 2540 kg |
| Mounting Bolt Torque | 15 - 18 N*m |
| Maximum Layers of Wire Rope | 4 |
| Approximate Shipping Weight | 8,2 kg |
| Warranty | 1 year limited |
Product safety information
Manufacturer information