Orurowanie samochodu - przepisy i homologacja

29-09-2021

Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na orurowanie samochodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacznie poprawić wizualny wygląd auta, zabezpieczając jednocześnie przed uszkodzeniami mechanicznymi newralgiczne części pojazdu. Jak działać w tym temacie, by przestrzegać obowiązujących zasad? Czym kierować się dokonując zakupów?

Co na ten temat mówi prawo?

Chcesz zdecydować się na orurowanie samochodu? W takiej sytuacji niezbędna jest homologacja. Ten obowiązek definiuje dyrektywa 78/2009/EC Unii Europejskiej z 20 października 2007 roku. Warto wiedzieć, że dokument dotyczy aut osobowych, ciężarowych oraz pojazdów specjalnych (nieprzekraczających 3,5 tony), które zostały zarejestrowane po raz pierwszy w Polsce po wyżej wymienionej dacie.

Jakie kryteria są wymagane, by uzyskać europejską homologację? Orurowanie (stanowiące osobną strukturę samochodu) powinno służyć ochronie pojazdu przed rozmaitymi uszkodzeniami (nie zalicza się do niego konstrukcji o masie mniejszej niż 0,5 kg, które mają za zadanie zabezpieczać reflektory). Takie akcesoria są dopuszczane do sprzedaży wyłącznie wtedy, gdy uzyskują homologację typu WE. To nie wszystko. Przed dopuszczeniem do obrotu orurowanie przechodzi liczne testy. Po to, by można było m.in. zdefiniować skutki wypadków uderzenia w głowę oraz nogi przy prędkości wynoszącej 40 km/h. Homologacja jest uzyskiwana, gdy wyniki są na zadowalającym poziomie w porównaniu do rezultatów tych samych aut (bez zamontowanego orurowania). Wymagane jest minimum 90% skuteczności. Pamiętaj, że przy określonej prędkości orurowanie powinno bowiem odpowiednio absorbować energię ewentualnego zderzenia.

Czym jeszcze cechuje się porządne orurowanie? Jego waga nie powinna przekraczać 1,2% maksymalnej masy pojazdu. Równocześnie nie może być większa niż 18 kg. Poza tym odległość od krawędzi czołowej maski, a także zderzaka nie może być większa niż 50 mm. Z kolei prześwit nie powinien przekraczać 80 mm.

Odpowiednie orurowanie nie może też przekraczać szerokości danego samochodu. Jeżeli zaś stanowi ponad 75% szerokości konkretnego pojazdu, to wówczas końcowe krawędzie powinny być odwrócone w stronę powierzchni zewnętrznej.

Pamiętaj, że to wszystko ma wpływ na bezpieczeństwo. Nie tylko Twoje, pasażerów, ale przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych. Jeśli homologacja nie będzie spełniała określonych przepisów, to trzeba liczyć się z tym, że np. po kontroli policji auto nie zostanie dopuszczone do dalszego ruchu.

O czym jeszcze pamiętać?

Jak sprawdzić, czy interesujący nas produkt jest wyprodukowany zgodnie z przepisami? Pamiętaj, że każde orurowanie z homologacją można zidentyfikować po numerze homologacji, które znajduje się w jego dolnej, prawej części (zdjęcie poglądowe poniżej).

Orurowanie homologacja

Wyżej wymieniony numer jest tożsamy z informacjami zawartymi w świadectwie homologacji typu WE (zdjęcie poglądowe dokumentu poniżej), który załączamy do każdego orurowania przedniego. Decydując się na nasze produkty, stawiasz na sprawdzone rozwiązania i ponad 15 letnie doświadczenie w branży orurowań z homologacją. Oferujemy produkty z homologacją od pierwszego dnia wejścia obowiązujących przepisów w życie, z sukcesem dostarczając je klientom w całej Unii Europejskiej.

Świadectwo homologacji orurowanie

Pamiętaj, że są na rynku podmioty, które oferują swoje produkty z podrobionymi dokumentami innych producentów (z tego również powodu nie znajdziesz świadectwa homologacji typu WE do pobrania na naszej stronie). Powszechną praktyką jest również wprowadzanie błąd, że homologacja orurowań nie obowiązuje w naszym kraju, co naturalnie nie jest zgodne z prawdą. Należy zatem unikać kupowania tych akcesoriów od niesprawdzonych firm. Naszą czujność powinny wzbudzić podejrzanie niska cena lub brak możliwości wglądu świadectwa homologacji typu WE przed zakupem. Jeśli bowiem orurowanie nie będzie miało homologacji, to w razie kontroli lub kolizji Ty jako właściciel pojazdu będziesz miał kłopoty.

Jakie orurowanie wybrać?

Dużym zainteresowaniem cieszą się również orurowania tylne, które świetnie zabezpieczając zderzak podczas parkingowych manewrów. W przypadku aut pracujących tj. pick-upy czy busy, stanowią one dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniem tylnych partii auta podczas załadunku towarów. Pamiętaj, by przede wszystkim kupować orurowanie, które będzie idealnie dopasowane do modelu Twojego auta. Wówczas nie będziesz miał żadnych problemów z montażem i nie będziesz musiał się martwić późniejszym użytkowaniem. Nie wiesz, co wybrać? W takiej sytuacji spytaj się o ten aspekt naszych sprzedawców – kontakt.

Bardzo ważnym czynnikiem jest średnica i grubość rur stosowanych do wykonania końcowego produktu. W naszej ofercie znajdziesz orurowania przednie o średnicy od 60 mm do 70 mm oraz od 48 mm do 76 mm w przypadku stopni bocznych. Należy zwrócić uwagę na zastosowany materiał: wszystkie elementy orurowania wraz z elementami montażowymi są wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304, która zapewnia odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dlaczego warto zdecydować się na takie akcesoria? Wówczas będą one np. odporne na nie do końca sprzyjające warunki atmosferyczne.